Menu

Blog

کتاب «کفش باز» – خاطرات بنیانگذار نایکی

کتاب «کفش باز»

کتاب کفش باز

کتاب کفش باز ترجمه «مریم علیزاده» نشر بهار سبز

کتاب کفش باز (Shoe Dog) به انتخاب سایت آمازون بهترین و پرفروش ترین کتاب سال 2016 می باشد و نیز از طرف بیل گیتس و وارن بافت به عنوان بهترین کتاب مدیریتی سال 2016 معرفی شده است. این کتاب درباره زندگی یکی از بزرگترین ثروتمندان جهان فیلیپ نایت، موسس و بنیانگذار نایکی است.

فیلیپ نایت نویسنده کتاب کفش باز

فیلیپ نايت در فوریه سال ١٩٣٨ در اورگان آمریکا چشم به جهان گشود و در خانواده اى متوسط و آبرومند بزرگ شد.

فیل نایت نویسنده کتاب «کفش باز» - Shoe Dog

فیل نایت نویسنده کتاب «کفش باز» – Shoe Dog

او درسش را در دانشگاه اورگان در سال ١٩٥٩ در مقطع کارشناسی و در سال ١٩٦٢ در مقطع کارشناسی ارشد به اتمام رسانید. او یکی از پروژه های دانشگاهی اش در استنفورد را بر مبنای موفقیت فروش کفش های ژاپنی ارائه داد؛ چرا که در آن زمان، دوربین های ژاپنی در بازاری که مدت ها در مشت آلمانی ها قرار داشت رخنه کرده بود.

در حقیقت به نوعی مى توان گفت ایده خلق نایکى در همان کلاس آغاز شد. بر همین اساس طی سفرش به دور دنیا به ژاپن رفت و پس از آشنایی با شرکت انیتسوکا درمورد عقد قرارداد با آن شرکت صحبت نمود و وقتی مدیر اجرایی درمورد شرکت خود فیلیپ پرسید، او اولین جوابی را که با یادآوری روبان های آبی در خانه پدری اش به ذهنش رسید داد: بلو ريبون.

وی تنها با 50 دلاری که از پدرش قرض کرد پایه ی خرید، واردات، بازاریابی و فروش کفش های ژاپنی را بنا نهاد و نمایندگی 13 ایالت غربی ایالات متحده آمریکا را به دست گرفت. سپس با مربی دو و میدانی اش بیل باورمن قرارداد شراکت بست و در سال ١٩٦٣ فروش کفش های ورزشی را در پشت ماشینش آغاز کرد.

 

 

فروش کفش های نایکی پشت فولکس واگن در سال 1963

فروش کفش های نایکی پشت فولکس واگن در سال 1963

 

باورمن در حال کار در گاراژ منزلش

باورمن در حال کار در گاراژ منزلش

او با وجود مشکلات فراوانی که بر سر راهش قرار گرفت با سیاست مخصوص به خودش هر سال فروش کفش ها را دو برابر کرد. همچنان که شرکت رشد می کرد، فیلیپ نه تنها به عنوان حسابدار عمومی مشغول به کار بود بلکه در دانشگاه پورتلند هم تدریس می کرد. آنها بازارهایی را در شهرهای مختلف راه اندازی نمودند و شروع به جذب کارمندانی برای خود شرکت کردند که بعدها نقش های کلیدی را در توسعه شرکت و برند بنام نایکى عهده دار شدند. در سال ١٩٦٩ فیلیپ به تنهایی موفق به فروش 1 میلیون دلار از کتانی های برند تایگر ژاپن شد.

فیلیپ نایت در سال های اولیه آغاز به فعالیت

فیلیپ نایت در سال های اولیه آغاز به فعالیت

در سال ١٩٧١ با به توافق نرسیدن فیل نایت و اونیستاکا، تولید کننده کفش های تایگر ژاپنی در تمدید مجدد قرارداد، فیلیپ و باورمن شرکت خودشان را تاسیس کردند. فیلیپ تنها با دو نفرشرکتش را راه اندازی کرد که یکی از آنها دانش آموز سابق دانشگاه پورتلند با نام وودل برای طراحی کفش کتانی و دومی جف جانسون کارمند شرکت بلو ريبون بود، همان کسی که اسم «Nike» را برای شرکتش انتخاب نمود.

فیلیپ نایت به همراه باورمن

فیلیپ نایت به همراه باورمن

نکته جالب توجه درباره لوگوی منحصر بفرد نایکی (با نام سووش) می باشد که توسط یک دانشجوی گرافیک گمنام و تنها با 35 دلار طراحی شد.

«سووش» لوگوی نایکی

«سووش» لوگوی نایکی

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

بیرون را نگاه کردیم و دیدیم  که یک دسته فروشنده مانند زامبی مقابل غرفه ما آمدند. نایکی ها را برداشتند و مقابل نور لامپ گرفتند و لوگوی آن را لمس کردند. یکی از آنها به دیگری گفت: “این دیگه چیه؟” او هم جواب داد: “من چه می دونم.”

سپس ما را با سوالاتشان به رگبار بستند. “هِی! این چیه؟”

نایکی.

نایکی چیه دیگه؟

الهه پیروزی یونانی.

چی چی یونانی؟

الهه پیرو—

و این چیه؟

سووش.

سووش دیگه چه کوفتیه؟

جواب یکدفعه به زبانم آمد: صدای کسیه که ازتون جلو میزنه.

خوششان آمد. کاملاً پسندیده بودند.

اولین مدل کتانی نایکى با نام کورتز در سال ١٩٧٢ برای تمرین ورزشکاران المپیک عرضه شد که در همان سال اول توانست درآمدی بالغ بر 3 میلیون دلار کسب کند.

کورتز اولین کفش تولید نایکی

کورتز اولین کفش تولید نایکی

در این کتاب علاوه بر تمامی این اتفاقات، اطلاعات بسیار جالبی با نثر و توصیفی زیبا و گیرا در مورد زندگی شخصی نایت آمده است. اتفاقات تلخ و شیرینی که خواننده با تمام وجود حس می کند.

نایت روی ماندگاری همیشگی نایکى بر قله ی اوج حساس بود و توانست این هدف را به سرانجام برساند. وی اکنون (سال 2016) بیست و پنجمین ثروتمند جهان است و برند نایکی هیجدهمین برند برتر و ارزشمند جهان می باشد.

 

فیلیپ نایت به همراه همسرش پنی

فیلیپ نایت به همراه همسرش پنی

باورمن به همراه پری (پریفونتاین)

باورمن به همراه پری (پریفونتاین)

نشر بهار سبز چاپ دوم 9786008124627

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *